KEYENCE CORP LR-ZB240CB SENSOR
★★★★★ 4.2 133 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.inselhotel-koenig.de
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Keyence Lr-Zb240cbself Contained Cmos Laser Sensorm18 Threaded Mount W/ M12 Connector Typedistance Based Laser Sensoroutput Configuration: Bipolar (Npn+Pnp) - Open Collectorelectrical Connection: 4-Pin, M12 Connectordetectable Distance: 25 ... 240 Mm (0.98 ... 9.45")Light Source: Red Laser (660 Nm)Voltage Supply: 10 ... 30V Dcpower Consumption: 450 Mw Or Less
  • Weight: 1.25lb
  • Product Dimensions: 8.00 x 8.00 x 8.00 inches
  • Condition: New
Model LR-ZB240CB
Brand Name Keyence
Item Weight 1.25 Pounds
Output Type Transistor
Manufacturer KEYENCE
Mounting Type Flange Mount
Response Time 1.5 Milliseconds
Measuring Range 25 - 240 mm
Sensing Distance 240 Millimeters
Included Components 1 Unit
Measurement Accuracy ±1 mm at 240 mm
Upper Temperature Rating 50 Degrees Celsius
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.2 out of 5
★★★★★
133 ratings | 55 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
78% (104)
4 stars
6% (8)
3 stars
3% (4)
2 stars
2% (3)
1 star
11% (15)